W tym roku, wśród zaproszonych Gości Strefy Literackiej, znajdą się wybitni autorzy, pisarze bestsellerów oraz eksperci w swoich dziedzinach. Każde spotkanie z nimi będzie okazją do odkrywania nowych literackich ścieżek, zgłębiania tajemnic procesu twórczego oraz zadawania pytań o to, co inspiruje ich w pisaniu. Do grona Gości Strefy Literackiej podczas Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2024 dołączają Agnieszka Miela, Radosław Rak i Ewa Kassala!
Słów kilka o Agnieszce Mieli, Radosławie Raku i Ewie Kassali
Agnieszka Miela jest kolekcjonerką wierzeń z różnych stron świata, a także osobą zawsze chętną do rozmów o przesądach i magicznych zabiegach praktykowanych na polskich wsiach. To larpowiec, miłośniczka literackich horrorów i, co podkreślają jej fani, najgorsza "matka", jaka mogła się trafić jej nieszczęsnym bohaterom. Jest bowiem autorką trylogii "Dzieci Starych Bogów", w której skład wchodzą: “Śmiech diabła”, “Grzechy ojców” i “Krew wilka”. W swojej debiutanckiej książce “Śmiech diabła” wprowadziła czytelników do fantastycznego świata, który ci poznają wraz z dwójką głównych bohaterów trylogii, Aine i Bertramem. W swoich książkach Agnieszka Miela wykreowała fascynującą, choć trochę przerażającą magiczną krainę. To, w połączeniu z barwnymi postaciami, przyjemnie opisowym językiem i pełną akcji fabułą, dało kawał solidnego fantasy.
Z kolei Radek Rak jest lekarzem weterynarii i pisarzem fantastyki. W 2006 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, następnie studiował weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Pierwsze opowiadania publikował pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Jego debiut książkowy to powieść „Kocham cię, Lilith.” Jest również autorem powieści “Puste niebo”, która była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Nie można nie wspomnieć o „Baśni o wężowym sercu albo wtórym słowie o Jakóbie Szeli”. Za tę powieść pisarz otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi Nagrodę Literacką Nike i Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W ostatnim czasie wydał dwa tomy serii Agla, czyli “Agla. Alef” i “Agla. Aurora”. Są to opowieści przygodowe, w których jednak brawurowa akcja jest równie ważna co wątki psychologiczne, skupienie się na przemianie i odnajdywaniu samego siebie. Twórca ceniony jest za bardzo barwny język, a także tworzenie nietuzinkowych bohaterów i światów, w których rzeczywistość często miesza się z tym, co wyobrażone lub wyśnione.
Ewa Kassala natomiast tworzy głównie powieści historyczne. Jest autorką cyklu o królowych starożytnego Egiptu, w której skład wchodzą: “Żądze Kleopatry”, “Boska Nefretete”, “Hatszepsut”, serii o silnych kobietach czasów biblijnych, czyli tytułów: “Królowa Saby”,” Maria Magdalena” i “Semiramida” oraz nowego cyklu “Słowiański szlak”, czyli “Czasu bogini”, “Czasu potęgi” i nadchodzącego “Czasu korony”. Niemniej, Ewa Kassala w swojej twórczości skupia się nie tylko na pisaniu powieści o silnych postaciach kobiecych, jest także autorką poradników. Co więcej, to trenerka, inicjatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Laureatka wielu nagród, m.in. Chapeau Bas Soroptimist International, Bizneswoman Roku Sukces Pisany Szminką, Queen of Charity.