Festiwal Fantastyki Pyrkon to mnóstwo bardzo zróżnicowanych punktów programu. Dzięki tak szerokiemu doborowi atrakcji, każdy uczestnik znajdzie te, które wpasują się w jego gust! Organizatorzy Pyrkonu zdradzają kolejne atrakcje, które czekają na Pyrkonowiczów podczas tegorocznej edycji imprezy!
Czego oczekiwać po Pyrkonie 2024?
Z całą pewnością wielu fantastycznych punktów programu! Jeden z nich poprowadzi Joanna Lamparska. Przygotuje ona prelekcję “Złoto i krew. Tajemnice ukrytych skarbów.” Nie da się ukryć, że jest idealną osobą do poprowadzenia tej atrakcji. Jej ogromne kompetencje, wiedza i szerokie zainteresowania sprawią, że niejednym zaskoczy uczestników prelekcji.
Jak sama o sobie pisze, jest filologiem klasycznym, archeologiem sądowym i wariatką. Na Youtube prowadzi kanał „Dolnośląskie Tajemnice”, można ją również oglądać w serialu „Kup pan zamek” w Canal Plus Discovery. Od lat szuka ukrytych depozytów, pisze książki i tworzyi programy o tajemnicach historii, szczególnie skupiając się na drugiej wojnie światowej. Wiecznie jest w podróży, zbiera dokumenty, odkrywa podziemia, zamki i pałace, odwiedza bożych szaleńców, którzy poświęcili życie badaniu przeszłości. Swoją twórczość dzieli pomiędzy tematykę związaną głównie z Polską zachodnią i tematyką ciężkiego kalibru - jej ostatnia książka „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” opisuje nieznane szczegóły życia medyków SS. We wcześniejszej publikacji „Ostatni świadek. Strażnicy hitlerowskich skarbów” w barwny sposób podążyła śladem skrzyń ukrytych na Dolnym Śląsku w czasie wojny.
Mikołaj Kuska wygłosi natomiast prelekcję o tajemniczym tytule "Od Strefy 51 do sałaty na Marsie". Uczestnikom Pyrkonu nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż dowiedzą się co szykuje dla nich Mikołaj!
Prelegent jest doktorantem w Ångströmlaboratoriet na Uniwersytecie w Uppsali w grupie Michała Maja. Ukończył z wyróżnieniem biofizykę molekularną na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 4 lata pracował w Grupie Biologii Strukturalnej dr Marii Górnej CNBCh UW, gdzie badał mitochondrialne białka wiążące RNA. To popularyzator nauki i aktywny działacz społeczny z 10-letnim doświadczeniem. Przekonany ideami pozytywizmu, pierwsze stowarzyszenie zakładał w liceum, chcąc spędzać czas na rozmowach o nauce i wycieczkach do galerii sztuki. Jeden z pomysłodawców i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa, będąc najmłodszą osobą w Polsce na takim stanowisku. Prywatnie czyta książki, jeździ na rolkach i gra na komputerze. Kocha uczucie bycia w podróży, zwłaszcza gdy w pociągu siedzi przy oknie. Nie może się doczekać kolejnej części Archiwum Burzowego Światła.
Z kolei wraz ze Studiem MegaSpaceFighter Pyrkonowicze będą mieli okazję zbudować własną animacje poklatkową z wykorzystaniem klocków LEGO. Prelegenci wygłoszą również tematyczne prelekcje oraz zdradzą tajniki pracy w reklamie!
MegaSpaceFighter jest studiem animacji stop-motion i CG z siedzibą na warszawskim Żoliborzu, które powstało w 2021 roku. Jego początki sięgają jednak 13 lat wstecz, gdy na kanale na YT pod tą samą nazwą pojawił się pierwszy film pod tytułem “LEGO Star Wars the clone wars Na ratunek ambasadorom”. Studio od ponad 2 lat nieprzerwanie pracuje przy produkcjach filmowych. Współpracowali przede wszystkim z Grupą LEGO, ale również z markami takimi jak studio Tongal, Disney, LucasFilm czy Tremolo Productions. Półtora roku temu rozpoczęli pracę nad kinową produkcją LEGO oraz Focus Features pod kierownictwem nagrodzonego Oscarem reżysera Morgana Neville’a. Film opowiadać będzie historię Pharrella Williamsa za pomocą animacji 3D i LEGO. Globalna premiera zaplanowana jest na 11 listopada 2024 roku.