W tym roku, wśród zaproszonych Gości Pyrkonu, znajdą się wybitni autorzy, pisarze bestsellerów oraz eksperci w swoich dziedzinach. Legendy zarówno polskiej, jak i zagranicznej ogólnie pojętej fantastyki. Do grona Gości Strefy Literackiej podczas Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2024 dołączają Jarosław Grzędowicz, Andrzej Pilipiuk oraz Rafał Kosik.
Słów kilka o autorach
Jarosław Grzędowicz to polski pisarz fantasy i science fiction, urodzony w 1965 roku. Zdobył uznanie czytelników oraz krytyków dzięki swojemu oryginalnemu stylowi i pomysłowym światom przedstawionym, które wykreował w swoich książkach. Oprócz serii Pan Lodowego Ogrodu jest autorem wielu popularnych dzieł, takich jak: „Księga jesiennych demonów”, „Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy”, „Wypychacz zwierząt”, „Hel-3” i „Azyl”. Styl Jarosława Grzędowicza cechuje się bogactwem opisów, głęboką refleksją nad ludzkimi motywacjami i emocjami oraz kreowaniem niezwykle barwnych i złożonych światów. To wszystko sprawia, że czytelnicy jego powieści zanurzają się w przedstawionych przez pisarza historiach i dają pochłonąć kolejnym wydarzeniom. Pisarz został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, do których można zaliczyć Nagrody im. Janusza A. Zajdla czy Sfinks. Z kolei powieść Hel 3 zdobyła tytuł Książki Roku 2017 lubimyczytać.pl w kategorii Science Fiction.
Z kolei Andrzej Pilipiuk, pisarz, archeolog i regionalista, w swojej twórczości często eksperymentuje z różnymi gatunkami literackimi, łącząc elementy fantastyki, grozy, sensacji i humoru. Jego styl charakteryzuje żywa narracja, wciągająca akcja oraz niebanalne postacie. Debiutem literackim Andrzeja Pilipiuka było opowiadanie „Hiena” napisane w 1996 roku. To właśnie tam po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tamtego czasu napisał kilkadziesiąt powieści i opowiadań, w tym dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl „Norweski dziennik”, cykl „Wampir z…”, oraz siedmiotomową serię „Oko Jelenia”. Oprócz tego, Pilipiuk ma na swoim koncie liczne książki opowiadające o przygodach wspomnianego już Wędrowycza. W 2011 r. współtworzył pierwszy w historii wydawnictwa Fabryka Słów komiks pt. Dobić dziada. W roku 2022 został uhonorowany Nagrodą Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Kuzynki” (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – „Narrenturm”).
Natomiast Rafał Kosik to nie tylko pisarz. Rafał Kosik to także publicysta i scenarzysta. Jest autorem ponad 30 książek – sprzedał prawie 1,8 miliona egzemplarzy swoich powieści, co czyni go jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy w Polsce. Jego dorobek literacki obejmuje różnorodne gatunki i jest skierowany do czytelników z różnych grup wiekowych. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Cyberpunk 2077: Bez przypadku”, przedstawiająca losy szóstki na pozór zwykłych jednostek, które muszą przeprowadzić napad wręcz niemożliwy do przeprowadzenia… W końcu w Night City za łatwo być nie może, a los stawia przed nimi coraz trudniejsze wyzwania. Wśród dzieł Rafała wymienić można również powieści science fiction dla dorosłych („Mars”, „Vertical”, „Kameleon” i „Różaniec”), a także serię dla dzieci Amelia i Kuba. Rafał jest zdobywcą najbardziej prestiżowych nagród, a jego teksty tłumaczono na ukraiński, czeski, francuski, litewski, węgierski i rosyjski. Jego książki nie tylko bawią i poruszają, ale również inspirują czytelników do refleksji nad najważniejszymi kwestiami współczesnego świata.